NOWOCZESNE PODEJŚCIE
DO PACJENTÓW

10 wskazówek bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii

uzależnienie od smartfona, fonoholizm, uzależnienie od Internetu, gier, social-media ESC ośrodek leczenie e-uzależnień Warszawa Żoliborz

Jako rodzic niejednokrotnie zastanawiałam się, co mogę zrobić, aby moje dzieci korzystały mniej z mediów elektronicznych. Jakie zasady warto wprowadzić, żeby korzystanie z komputera, telefonu było bezpieczne? Przejrzyjcie 10 wskazówek, które sama staram się wprowadzać wypracowane przez ostatnie lata: 

1. Dając dziecku telefon/komputer/laptop po raz pierwszy zadbaj, aby dziecko na początku dostawało go w pakiecie z Tobą/ rodzicem.

Warto uczyć dzieci korzystania z tych witryn, serwisów czy miejsc w sieci, które są wartościowe i przeznaczone dla wieku dziecka. Nie zostawiaj swojego dziecka na początku z urządzeniem elektronicznym. To nie niania a niestety jest tam sporo zagrożeń. Nikt przecież na początku zabaw podwórkowych nie zostawia dziecka samego, ale chce wiedzieć dokąd idzie i z kim będzie się bawić! Tym bardziej, w sieci!

2. Zamontuj na telefonie/laptopie/komputerze dziecka ochronę rodzicielską.

Na rynku znajdziemy specjalistyczne programy dla rodziców, niektóre bezpłatne, dzięki którym można zamontować blokadę rodzicielską. Dzięki niej można ustawić czas, z którego dziecko korzysta z Internetu a także zablokować treści nieodpowiednie dla wieku dziecka. Gdybyśmy potrzebowali pomocy, który będzie dla nas najskuteczniejszy skorzystajmy z doświadczenia innych rodziców w tym temacie. Klikając na ten link uzyskamy więcej informacji praktycznych. Niektórzy rodzice korzystają też z blokady telefonu palcem albo dają dziecku telefon np. na godzinę z Internetem, a później już offline – bez dostępu do sieci.  

3. Nie dawaj dziecku swojego telefonu/laptopa/komputera, który jest bez blokady rodzicielskiej.

W takim przypadku dziecko mogłoby natknąć się na nieprawidłowe treści. Jeśli już coś udostępniamy najmłodszym dzieciom w Internecie, dobrze, aby było to pod kontrolą, bo na przykład jeśli puszczamy bajkę z sieci, to kolejna bajka może być np. „trolowana”, czyli nieodpowiednie treści mogą pod taką bajkę być podszyte.

4. Ustalcie chociaż jeden dzień  w tygodniu bez telefonu/komputera/Internetu.

Taki dzień może być całkowicie poświęcony dla rodziny na wspólne wyjścia, gry planszowe, rozmowy i inne aktywności.

5. Zadbaj, aby Twoje dziecko w wieku 0 -18/36 miesięcy w ogóle nie korzystało z żadnych urządzeń mobilnych zgodnie z zaleceniami ekspertów.

Już co drugie dziecko w wieku od 0 do 6 lat używa urządzeń mobilnych. Średnio korzystanie z telefonu czy smartfona rozpoczynają dwulatki. Psychologowie alarmują, że wiek inicjacji z roku na rok się obniża, a to jest trend bardzo niepokojący. Najlepiej jak dziecko rozpocznie jak najpóźniej korzystanie z urządzęń mobilnych, a zwłaszcza z Internetu. Obniżajmy wiek inicjacji Internetowej!

6. Nie dawaj dziecku telefonu dla zabicia nudy!

Zdecydowanie jest wiele więcej sposobów spędzania wolnego czasu. Dawanie dziecku telefonu pozbawia go kreatywności, a także nie daje mu możliwości, aby w przypadku nudy wymyślić jakąś inną aktywność bądź zabawę!

7. Niech czas korzystania z urządzeń mobilnych będzie ściśle określony.

Małe dzieci nie powinny korzystać więcej niż pół godziny dziennie, starsze do maksymalnie dwóch godzin dzienne.

8. Nie traktuj dostępu do telefonu/komputera/ laptopa jako kary albo nagrody.

Negocjowanie używania Internetu czy telefonu na zasadzie 'dam Ci jak zjesz brukselkę’ itp. jest pierwszym krokiem w kierunku nadużywania, a w konsekwencji nawet uzależnienia.

9. Modeluj zachowania poprzez zmniejszenie samemu używania urządzeń mobilnych.

Zacznij np. od 1 h bez telefonu. To my jako dorośli jesteśmy przykładem dla swoich dzieci. Jeśli widzą nas ciągle z telefonem lub przed ekranem komputera czy telewizora, trudno, żeby chciały spędzać czas inaczej! Jak to mówią! Zacznij od siebie!

10. Buduj bezpieczną relację ze swoim dzieckiem! Organizuj czas dla siebie i dla dzieci bez mediów.

Wycieczki do kina, teatru, muzeum, zoo, spacery, wspólne sportowe aktywności, wyjścia na basen, place zabaw. Przeznaczaj czas na interakcje z innymi rodzicami i dziećmi! 

Powodzenia!

W przypadku trudności z wprowadzeniem powyższych punktów zapraszam do umówienia się na pierwszą bezpłatną konsultację on-line. Proszę kliknąć tu na umów się.

Autor: Anna Mikołajczyk-Kłębek, profilaktyk uzależnień, terapeutka w procesie certyfikacji

Niektóre wskazówki znalazłam podczas webinaru dr Magdaleny Rowickiej z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, która prowadziła badania na temat korzystania z urządzeń elektronicznych przez dzieci w wieku 0-2 lata w ramach projektu „Brzdąc w sieci!”, inne podczas rozmów z terapeutami, psychologami, pedagogami i specjalistami. 

Zapraszam również do przeczytania innych moich artykułów, do których linki znajdują się w moim BIO.

Diagnoza nozologiczna uzależnienia ESC ośrodek leczenie e-uzależnień Warszawa Żoliborz psycholog, psychotraumatolog, psychoterapeuta, psychoterapia
Escape terapia uzależnień
Terapia grupowa Escape

Zobacz pozostałe artykuły

Depresja a e-uzależnienia wskazówki ESC ośrodek leczenie e-uzależnień Warszawa Żoliborz

Depresja & e-uzależnieni@

Od czasu pandemii wiele osób spędza większość swojej aktywności przed ekranami urządzeń elektronicznych, co zmienia dotychczasowy charakter aktywności. Czy taki tryb życia możemy nazwać już e-uzależnieniem?

Czytaj więcej

Trauma a e-uzależnienie

Traumy może doświadczyć osoba, która zetknęła się ze śmiercią, groźbą śmierci, różnymi zagrożeniami obrażeń ciała lub wystąpieniem takiego obrażenia, doświadczyła nadużycia seksualnego lub była zagrożona takim nadużyciem.

Czytaj więcej

Zobacz wszystkie
wpisy na blogu