Jako rodzic niejednokrotnie zastanawiałam się, co mogę zrobić, aby moje dzieci korzystały mniej z mediów elektronicznych. Jakie zasady warto wprowadzić, żeby korzystanie z komputera, telefonu było bezpieczne? Przejrzyjcie 10 wskazówek, które sama staram się wprowadzać wypracowane przez ostatnie lata:
1. Dając dziecku telefon/komputer/laptop po raz pierwszy zadbaj, aby dziecko na początku dostawało go w pakiecie z Tobą/ rodzicem.
Warto uczyć dzieci korzystania z tych witryn, serwisów czy miejsc w sieci, które są wartościowe i przeznaczone dla wieku dziecka. Nie zostawiaj swojego dziecka na początku z urządzeniem elektronicznym. To nie niania a niestety jest tam sporo zagrożeń. Nikt przecież na początku zabaw podwórkowych nie zostawia dziecka samego, ale chce wiedzieć dokąd idzie i z kim będzie się bawić! Tym bardziej, w sieci!
2. Zamontuj na telefonie/laptopie/komputerze dziecka ochronę rodzicielską.
Na rynku znajdziemy specjalistyczne programy dla rodziców, niektóre bezpłatne, dzięki którym można zamontować blokadę rodzicielską. Dzięki niej można ustawić czas, z którego dziecko korzysta z Internetu a także zablokować treści nieodpowiednie dla wieku dziecka. Gdybyśmy potrzebowali pomocy, który będzie dla nas najskuteczniejszy skorzystajmy z doświadczenia innych rodziców w tym temacie. Klikając na ten link uzyskamy więcej informacji praktycznych. Niektórzy rodzice korzystają też z blokady telefonu palcem albo dają dziecku telefon np. na godzinę z Internetem, a później już offline – bez dostępu do sieci.
3. Nie dawaj dziecku swojego telefonu/laptopa/komputera, który jest bez blokady rodzicielskiej.
W takim przypadku dziecko mogłoby natknąć się na nieprawidłowe treści. Jeśli już coś udostępniamy najmłodszym dzieciom w Internecie, dobrze, aby było to pod kontrolą, bo na przykład jeśli puszczamy bajkę z sieci, to kolejna bajka może być np. „trolowana”, czyli nieodpowiednie treści mogą pod taką bajkę być podszyte.
4. Ustalcie chociaż jeden dzień w tygodniu bez telefonu/komputera/Internetu.
Taki dzień może być całkowicie poświęcony dla rodziny na wspólne wyjścia, gry planszowe, rozmowy i inne aktywności.
5. Zadbaj, aby Twoje dziecko w wieku 0 -18/36 miesięcy w ogóle nie korzystało z żadnych urządzeń mobilnych zgodnie z zaleceniami ekspertów.
Już co drugie dziecko w wieku od 0 do 6 lat używa urządzeń mobilnych. Średnio korzystanie z telefonu czy smartfona rozpoczynają dwulatki. Psychologowie alarmują, że wiek inicjacji z roku na rok się obniża, a to jest trend bardzo niepokojący. Najlepiej jak dziecko rozpocznie jak najpóźniej korzystanie z urządzęń mobilnych, a zwłaszcza z Internetu. Obniżajmy wiek inicjacji Internetowej!
6. Nie dawaj dziecku telefonu dla zabicia nudy!
Zdecydowanie jest wiele więcej sposobów spędzania wolnego czasu. Dawanie dziecku telefonu pozbawia go kreatywności, a także nie daje mu możliwości, aby w przypadku nudy wymyślić jakąś inną aktywność bądź zabawę!
7. Niech czas korzystania z urządzeń mobilnych będzie ściśle określony.
Małe dzieci nie powinny korzystać więcej niż pół godziny dziennie, starsze do maksymalnie dwóch godzin dzienne.
8. Nie traktuj dostępu do telefonu/komputera/ laptopa jako kary albo nagrody.
Negocjowanie używania Internetu czy telefonu na zasadzie 'dam Ci jak zjesz brukselkę’ itp. jest pierwszym krokiem w kierunku nadużywania, a w konsekwencji nawet uzależnienia.
9. Modeluj zachowania poprzez zmniejszenie samemu używania urządzeń mobilnych.
Zacznij np. od 1 h bez telefonu. To my jako dorośli jesteśmy przykładem dla swoich dzieci. Jeśli widzą nas ciągle z telefonem lub przed ekranem komputera czy telewizora, trudno, żeby chciały spędzać czas inaczej! Jak to mówią! Zacznij od siebie!
10. Buduj bezpieczną relację ze swoim dzieckiem! Organizuj czas dla siebie i dla dzieci bez mediów.
Wycieczki do kina, teatru, muzeum, zoo, spacery, wspólne sportowe aktywności, wyjścia na basen, place zabaw. Przeznaczaj czas na interakcje z innymi rodzicami i dziećmi!
Powodzenia!
W przypadku trudności z wprowadzeniem powyższych punktów zapraszam do umówienia się na pierwszą bezpłatną konsultację on-line. Proszę kliknąć tu na umów się.
Autor: Anna Mikołajczyk-Kłębek, profilaktyk uzależnień, terapeutka w procesie certyfikacji
Niektóre wskazówki znalazłam podczas webinaru dr Magdaleny Rowickiej z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, która prowadziła badania na temat korzystania z urządzeń elektronicznych przez dzieci w wieku 0-2 lata w ramach projektu „Brzdąc w sieci!”, inne podczas rozmów z terapeutami, psychologami, pedagogami i specjalistami.
Zapraszam również do przeczytania innych moich artykułów, do których linki znajdują się w moim BIO.