NOWOCZESNE PODEJŚCIE
DO PACJENTÓW

Intensywny trening asertywności

25-26.08.2022 | Małgorzata i Radosław Helwich

Intensywny trening asertywności Radosław Helwich w ESC
Asertywność – to nic innego jak zdrowy sposób komunikowania się z innymi. A dzięki dobrej komunikacji unikamy niejasności, nieporozumień czy nawet poważnych konfliktów. W psychoterapii asertywność oznacza posiadanie i wyrażanie własnego zdania, bezpośrednio, nieagresywne wyrażanie swoich odczuć, emocji i postaw, nie naruszając przy tym praw i psychicznej strefy osobistej innych osób oraz własnej. Ochrona swoich praw w sytuacjach społecznych i umiejętność wyrażania siebie w sposób szczery i pełen szacunku. Każdego dnia w różnych sytuacjach bycie asertywnym może nam pomóc – na przykład zaproszenie kogoś do współpracy, zadanie pytania przy większej publiczności, czy też w sytuacji kiedy to pracodawca oczekuje czegoś więcej niż zakres Twoich kompetencji.

Bardzo, bardzo, bardzo intensywny trening asertywności!

Asertywna komunikacja pozwala osiągnąć nam cele, na których nam zależy i które są zgodne z naszymi przekonaniami. Jest jednocześnie oznaką, że szanujemy potrzeby swoje i innych ludzi. Asertywni ludzie wysyłają do otoczenia jasny komunikat, że wiedzą czego tak naprawdę chcą, wierzą w siebie i swoje słowa. Nie są ani zbyt nieśmiali, ani nachalni, nie manipulują i nie wprowadzają drugiej osoby w błąd. Są przekonani, że ich idee i uczucia są cenne. Asertywność sprzyja zawieraniu przyjaźni i nowych znajomości ponieważ takie osoby respektują potrzeby innych jak swoje własne i lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem konfliktów i sporów. Jest wiele korzyści które wynikają z umiejętności bycia asertywnym. Nie sposób ich wszystkich wymienić. Możesz natomiast doświadczyć na własnej skórze 15 godzin intensywnego treningu asertywności, na którym przekonasz się, że ćwiczenie czyni mistrza.

Wyrażanie asertywności w praktyce

Skuteczność interpersonalna w nurcie terapii DBT określa jako jedną z umiejętności dbania o własne granice. Opracowane zasady postawy DEAR MEN, której znaczenie przedstawia się następująco:

D (describe) – opisywanie zdarzeń i sytuacji zgodnie z faktami np. „Powiedziałeś mi, że wyrzucisz śmieci wczoraj”.

E (express feelings) – wyrażanie uczuć i emocji na temat konkretnego zdarzenia np. „Kiedy wróciłeś do domu po 23:00 zaczęłam odczuwać niepewność i niepokój”.

A (assert wishes) – wyrażanie potrzeb i pragnień poprzez proszenie lub odmawianie np. „Wolałabym, żebyś napisał mi sms-a, kiedy zamierzasz wrócić później niż po 21:00″.

R (reinforce) – wzmacnianie wskazujące na pozytywne skutki, jeżeli otrzymam to, czego potrzebuję, np. „Będzie mi naprawdę miło kiedy oto zadbasz”

M (mindful) – uważność poprzez np. zdartą płytę, czyli ponowne wyrażanie swojej potrzeby w dokładnie taki sam sposób np. „Jeszcze raz cię proszę, dawaj mi znać sms-em, o której wrócisz jeśli masz zamiar wrócić po 21:00”.

A (appear confident) – kontakt wzrokowy jako jeden ze sposobów na okazanie pewności siebie.

N (negotiate) – gotowość do odwzajemnienia się czyli negocjowanie, wysłuchanie innego sposobu rozwiązania problemu przy jednoczesnym nieodpuszczaniu rozwiązania problemy np. „A może po prostu zadzwonisz, jeśli sms to jakaś trudność?”

 

Prowadzący

Radosław Helwich – terapeuta uzależnień z bogatym doświadczeniem w byciu asertywnym, chętnie dzieli się wiedzą zdobytą przez lata praktyki.
Założyciel pierwszego ośrodka leczenia uzależnień od nowoczesnych technologii w Polsce – ESCAPE z siedzibą w Warszawie.

Więcej informacji i opinii pacjentów:
https://www.znanylekarz.pl/radoslaw-helwich/

FILM Z KRÓTKIM WYWIADEM – kliknij link.

 

Leczenie uzależnienia w ESC ośrodek leczenie e-uzależnień Warszawa Żoliborz Radosław Helwich terapia grupowa
Terapia grupowa indywidualna, sesje terapeutyczne, psychoterapia ESC ośrodek leczenie e-uzależnień Warszawa Żoliborz
Leczenie uzależnień od nowoczesnych technologii w ESC ośrodek leczenie e-uzależnień Warszawa Żoliborz

Zapraszamy! 

ESCAPE – ośrodek leczenia uzależnień od nowoczesnych technologii.

Zobacz wszystkie
wydarzenia