DO PACJENTÓW
Intensywny trening asertywności
25-26.08.2022 | Małgorzata i Radosław Helwich
Bardzo, bardzo, bardzo intensywny trening asertywności!
Asertywna komunikacja pozwala osiągnąć nam cele, na których nam zależy i które są zgodne z naszymi przekonaniami. Jest jednocześnie oznaką, że szanujemy potrzeby swoje i innych ludzi. Asertywni ludzie wysyłają do otoczenia jasny komunikat, że wiedzą czego tak naprawdę chcą, wierzą w siebie i swoje słowa. Nie są ani zbyt nieśmiali, ani nachalni, nie manipulują i nie wprowadzają drugiej osoby w błąd. Są przekonani, że ich idee i uczucia są cenne. Asertywność sprzyja zawieraniu przyjaźni i nowych znajomości ponieważ takie osoby respektują potrzeby innych jak swoje własne i lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem konfliktów i sporów. Jest wiele korzyści które wynikają z umiejętności bycia asertywnym. Nie sposób ich wszystkich wymienić. Możesz natomiast doświadczyć na własnej skórze 15 godzin intensywnego treningu asertywności, na którym przekonasz się, że ćwiczenie czyni mistrza.
Wyrażanie asertywności w praktyce
Skuteczność interpersonalna w nurcie terapii DBT określa jako jedną z umiejętności dbania o własne granice. Opracowane zasady postawy DEAR MEN, której znaczenie przedstawia się następująco:
D (describe) – opisywanie zdarzeń i sytuacji zgodnie z faktami np. „Powiedziałeś mi, że wyrzucisz śmieci wczoraj”.
E (express feelings) – wyrażanie uczuć i emocji na temat konkretnego zdarzenia np. „Kiedy wróciłeś do domu po 23:00 zaczęłam odczuwać niepewność i niepokój”.
A (assert wishes) – wyrażanie potrzeb i pragnień poprzez proszenie lub odmawianie np. „Wolałabym, żebyś napisał mi sms-a, kiedy zamierzasz wrócić później niż po 21:00″.
R (reinforce) – wzmacnianie wskazujące na pozytywne skutki, jeżeli otrzymam to, czego potrzebuję, np. „Będzie mi naprawdę miło kiedy oto zadbasz”
M (mindful) – uważność poprzez np. zdartą płytę, czyli ponowne wyrażanie swojej potrzeby w dokładnie taki sam sposób np. „Jeszcze raz cię proszę, dawaj mi znać sms-em, o której wrócisz jeśli masz zamiar wrócić po 21:00”.
A (appear confident) – kontakt wzrokowy jako jeden ze sposobów na okazanie pewności siebie.
N (negotiate) – gotowość do odwzajemnienia się czyli negocjowanie, wysłuchanie innego sposobu rozwiązania problemu przy jednoczesnym nieodpuszczaniu rozwiązania problemy np. „A może po prostu zadzwonisz, jeśli sms to jakaś trudność?”
Prowadzący
Radosław Helwich – terapeuta uzależnień z bogatym doświadczeniem w byciu asertywnym, chętnie dzieli się wiedzą zdobytą przez lata praktyki.
Założyciel pierwszego ośrodka leczenia uzależnień od nowoczesnych technologii w Polsce – ESCAPE z siedzibą w Warszawie.
Więcej informacji i opinii pacjentów:
https://www.znanylekarz.pl/radoslaw-helwich/
FILM Z KRÓTKIM WYWIADEM – kliknij link.
Zapraszamy!
ESCAPE – ośrodek leczenia uzależnień od nowoczesnych technologii.